مسابقه پویانمایی:

امروزه در دنیا؛ محصولات پویانمایی از اهمیت ویژه‌ای در معرفی مفاهیم و توانمندی‌های صنایع و رشته‌های مختلف دانشگاهی برخوردار است. در این میان، پویانماییِ مفاهیم، آموزه‌ها و فناوری‌های عرصه مهندسی شیمی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. پویا نمایی ابزاری کارآمد جهت  نمایش نتایج حاصل از دینامیک سیالات محاسباتی مطرح می باشد.  لذا به منظور آشنایی هرچه بیشتر با فرآیندها در مهندسی شیمی و نفت، مسابقه پویانمایی CFD همزمان با نهمین کنفرانس ملی کاربرد CFD در صنایع شیمیایی و نفت با هدف ایجاد انگیزه و شناسایی استعدادهای بالقوه پژوهشی برگزار می‌شود.

در این دوره از مسابقات؛ آثار برگزیده علاوه بر درج مشخصات اثر و معرفی صاحبان آن در مجله مهندسی شیمی ایران، موفق به دریافت جوایز نفیسی خواهند شد.  

آثار ارسالی باید نمایانگر و توضیح دهنده تجهیز، مجموعه‌ای از تجهیزات و یا فرآیند و پروسه انجام آن باشد. این نمایش و توضیح می‌تواند با رویکرد معرفی و آموزش (در سطح پایه و حرفه ای)، عیب یابی، عملکرد کاربردی و گسترش و یا امکان سنجی در هر یک از صنایع و فرآیندهای مهندسی شیمی همچون صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع غذایی، صنایع سلولزی، صنایع پلیمری، صنایع شیمیایی، صنایع دارویی و بهداشتی، صنایع معدنی، فرآیندهای بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی و ... باشد که می‌تواند در یکی از زیر مجموعه های زیر قرار بگیرد:

  - انواع راکتورهای شیمیایی همچون پیوسته و ناپیوسته و هر یک از انواع آن‌ها مانند همزن‌دار، لوله‌ای، بستر پر‌شده، غشایی، برگشتی و... به صورت منفرد و یا به صورت متوالی یا موازی

 - ستون‌ها و برج‌ها در فرآیندهای مختلف همچون تقطیر (ساده، ناگهانی، چندجزئی و...)، تبخیر‌، جذب سطحی و...

 - واحدها و پروسه‌های عملیاتی همچون انواع استخراج، خشک کردن، رطوبت افزایی، رطوبت زدایی، انواع جداسازی، متبلورسازی و...

 - نشان دادن قوانین فازها و تعادل شیمیایی

 - نمایاندن قوانین و روابط ترمودینامیکی

 - مفهوم موازنه جرم و انرژی

 - تشریح انواع روش‌های انتقال حرارت؛ نقش، تاثیر و کاربرد هرکدام

 - مبدل‌های حرارتی و نحوه عملکرد آنها

 - مفاهیم مکانیک سیالات در انواع جریان و سیستم‌ها

 - مفاهیم سیالات، انتقال حرارت و جرم در لایه‌های مرزی

 - نمایاندن عملکرد سیستم‌های کنترلی

 - مصارف تجهیزات مورد نیاز در یک واحد صنعتی مانند پمپ، توربین، کمپرسور، شیرها و...

 - تشریح عملکرد تجهیزات و وسایل اندازه گیری

 - موارد مشابه دیگر

 

1. آثار ارسالی باید مبتنی بر دینامیک سیالات محاسباتی باشند

2. شرکت در این دوره از مسابقات برای عموم دانشجویان فنی و مهندسی آزاد است.

3. آثار پویانمایی حاصل بایستی در قالب یک لوح فشرده DVD به دبیرخانه مسابقه ارسال گردد. علاوه بر فایل مذکور، لازم است تا متقاضیان در گزارشی مختصر (در قالب فایل‌های *.DOC و *.PDF) حداکثر در 3 صفحه به معرفی اثر بپردازند.

4. حداکثر زمان مجاز آثار پویانمایی ارسالی برابر با 5 دقیقه می‌باشد.

5. استفاده متناسب از کلام، حرکت و تصویر امتیاز خواهد داشت. لازم به ذکر است که زبان ارائه فارسی می باشد.

6. هرگونه کپی برداری از کارهای موجود مجاز نمی‌باشد.

7. آثار برگزیده علاوه بر درج مشخصات اثر و معرفی صاحبان آن در مجله مهندسی شیمی ایران و سایت مسابقات، موفق به دریافت جوایز نفیسی خواهند شد.

8. علاقمندان می­توانند آثار خود را حداکثر تا 15 آبان ماه سال 1397 به دبیرخانه کنفرانس به آدرس الکترونیکی cfd9.conf@ut.ac.ir ارسال نمایند.